Držák a odvinovač malých balících fólií

Výroba držáku malých balících fólíí. Míru potřebné odvinovací síly lze nastavit…

Pro balení malých balíků se používá malá verze strečových fólíí, která se prodává buď bez prodlouženého vnitřku nebo s prodlouženým vnitřkem jako držadlo. Pro první případ jsem vyrobil takový jednoduchý držák s pomocí 3D tiskárny.

Při návštěvě Baumaxu jsem náhodou objevil u vstupu ve výprodeji zajímavé dřevěné rukojetě za 21,- Kč. Tak jsem jednu koupil a řekl si, že ji na toto použiji. Vnitřní průměr balící role je 38mm. Rukojeť měla na konci průměr 35mm, takže bylo potřeba vyrobit redukci. Nakreslil a vytisknul jsem tedy tento díl na 3D tiskárně – udělal jsem ji trošku menší a silou narazil na rukojeť.

Dále bylo potřebat vyrobit vložku pro závitovou tyč dovnitř rukojeťě a kolečko pro nastavení míry síly odvijení. Tady jsem poprvé vyzkoušel zatisknutí matice. Při 3D tisku jsem program pozastavil v části, kde končil tisk prostoru pro matici, vložil jsem ji tam a potom tisk zase pustil. 3D tiskárna pokračovala a zatiska matici dovnitř kolečka. Poslední součástka je kónická vložka, která se přitlačuje na vnitřek role a míra přítlaku určuje, jak se bude volně resp. ztuha role odvinovat.

Použil jsem závitovou tyč M6, matice ve štelovacím kolečku je s vnitřním plastem, ostatní normální. Po zkompletování vše fungovalo, uvidíme, jak dlouho to vydrží, protože se o sebe třou plastová kolečka, ale jinak zatím spokojenost.

Míru přítlaku lze štělovat od volného až po maximální utažení, kdy se fólie neodvijí, ale už jen natahuje…

Zanechat komentář