Výměna ložisek bubnu pračky Bosch (WAE 20461BY)

By 16.03.2017Opravy

Tentokrát náročná výměna ložisek v bubnu, pračka dělala hrozný kravál…

Výměna ložisek je asi nejnáročnější oprava praček všeobecně. Musíte skoro kompletně rozebrat celou pračku, abyste se dal vyjmout buben. Tady přichází první rozčarování. Pokud máte novější pračku, tak plastový obal bubnu se již dnes lepí, tj. není normálním způsobem rozebiratelný, což je samozřejmě účel výrobce, abyste si koupili novou pračku. V naší pračce naštěstí byl buben sešroubován, takže se dal s trochou destrukce (o ní později) rozdělat a dostat se k ložiskům.

Jako první jsem odstrojil pračku, abych vyndal buben. Vyndal jsem horní betonový blok, abych měl manipulaci o trochu lehčí. Pak odstrojit elektroniku a celou přední část dvířek, abych se dostal k přednímu betonovému bloku. Přední guma je fixovaná drátem s pružinou a vnitřní část potom dlouhou pružinou.

Přední betonový blok je fixován stahovací obručí kolem sebe a následně ještě třemi šrouby, které roztahují plastové packy. Potom už jde betonový blok krásně sundat. Následuje sundání těsnění přední části bubnu fixovaného pružinou a sundání vypouštěcí hadice.

Vodní kámen to je prevít 🙂 Proto vyndání topného tělesa nešlo úplně lehce a docela to drhlo. Nicméně po 10ti letech jsem to čekal horší. Celé těleso jsem šoupnul přes noc do octa (nějakým zázrakem jsme měli doma novou litrovou flašku, tak jsem ji nenápadně sebral v kuchyni). Druhy den jsem těleso otřel hadrem a je skoro jako nové.

Odstrojení motoru je celkem snadné, ale mám takový pocit, že mě ješte bude čekat výměna ložisek také u něj.

Tak a buden je ze šasí venku, teď přijde ta horší část. Jak jsem psal výše, buben je sešroubován, ale je má kolem dokola plastové packy, které není možné všechny najednou vyhnout a dat buben od sebe. Použil jsem dláto a část pacek odstranil, aby šel buben rozdělit. Následovalo překvapení v podobě humusu za bubnem, viskozita vazeliny 🙂 Takže rukavice a hurá dotoho.

Po odstranění buben také vypadá o dost lépe. Stará ložiska a gufero jsem vyklepal co se doma našlo, samozřejmě jsem je tím zničil totálně, ale to nevadí. Postupně jsem klepal na jejich vnější osazení postupně kolem dokola, až vypadla. Nová ložiska jsou v případě mé pračky 6204 2RS a 6305 2RS. Koupil jsem značková švédská Timken, tak snad budou navěky. Gufero jsem dostal od známého, typ by měl být 00613083 viz foto. Lisování ložisek do bubnu už se musí dělat opatrně, aby se nezničila, takžé žádné zatloukání kladivem a podobně. Nejdřiv lehce usadíme ložiska gumovou paličkou z jedné a druhé strany – klepeme pouze na vnější okraj! Pak lze použít v domácích podmínkách závitovou tyč M10 s větším množstvím podložek a pomalu proti sobě utahovat matky a tím zalisovat ložiska. Pozor na podložky, musíte vybrat takovou velikost, aby opět doléhaly na vnější okraj ložisek, tj. použit podložky, který mají vnější pruměr o málo menší než samotná ložiska. Gufero přijde nakonec, to jsem doklepal opatrně kumovou paličkou po obvodu.

A jedeme dál. Nevím jestli na nás Bosch myslel, ale po obvodu byly nevyužité díry na stahovací šrouby, takže jsem je použil na kompletní stažení bubnu kolem dokola. Nasadíme těsnění, naneseme silikon a stahneme po obvodu šrouby. Přebytečný silikon po obvodu vyteče a jen ho utřeme. Tak buben je hotov. Následuje zpětná montáž, tu už popisovat nebudu. Jen ještě poznámka, při doklepávání betonových bloku použijte gumovou palici a hodně s citem, rozhodně né kladivo, to by vám ten blok mohl lehce prasknout. Tak to je vše kompletní galerie je pod článkem.

 

Zanechat komentář